Wystawa objazdowa – WOŁYŃ

Opis programu

 

 
Program „Wystawa objazdowa – WOŁYŃ” to wystawa otwarta, to znaczy prezentowana w wielu miejscowościach w Polsce i za granicą w przestrzeni publicznej. Pod gołym niebem i o każdej porze roku.

 
Powstanie 8 do 12 tablic, które rozstawione w ciągu chronologicznym pokażą wszystkie aspekty ludobójstwa na Polakach, dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Tablice są dwustronne, co daje łącznie 16 do 24 plansz wystawowych.

 
Będzie to wystawa objazdowa, goszcząca w danej miejscowości dwa tygodnie albo miesiąc. Będzie bezpłatna. Dowóz i rozstawienie , oraz złożenie wystawy będzie także bezpłatne. Celem jest aby wystawa nie obciążała w ogóle budżetu samorządu.

 
Prezentowana powinna być w centralnym ogólnodostępnym miejscu: przy rynku, w parku śródmiejskim, na deptaku, przy terenie dworca kolejowego lub autobusowego, a więc tak aby była dostępna dla jak największej liczby mieszkańców i turystów.

 

 

 

Grupa docelowa programu

 

 
Wystawa służy informowaniu i edukowaniu mieszkańców i turystów w każdym wieku (poza małymi dziećmi). Plansze wystawowe umieszczone są na takiej wysokości, że pozostają poza zasięgiem wzroku małych dzieci. Powinna rozbudzań ciekawość historyczną szczególnie w młodym pokoleniu Polaków.

 

 

 

Cele programu

 

 
Celem programu „Wystawa objazdowa – WOŁYŃ” jest budowanie kultury pamięci z silnym zaakcentowaniem edukacji historycznej. Wystawa ma służyć zaprezentowaniu społeczeństwu polskiemu całokształtu ludobójstwa wołyńskiego dokonanego rękoma ukraińskich nacjonalistów z band UPA. Pokaże ona podłoże zbrodni wołyńskiej w kontekście politycznym, jej przebieg i skutki oraz uwrażliwi na okrucieństwa wojny i nienawiści między narodami.

 

 

 

Realizacja programu

 

 
Realizacja zamówień na wystawę „Wystawa objazdowa – WOŁYŃ” wg kolejności zgłoszeń. Zamawiać ją można w Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki w Warszawie, drogą emailową i telefonicznie https://pfnkis.org/kontakt/ albo listownie pisząc na adres fundacji. Przywieziemy ją do każdej wsi i miasta. Może być rozstawiona w ciągu, w zygzak albo w kształcie litery U. Długość wystawy w ciągu to ok 10 m. Wystawa jest nieoświetlona. Preferowanym miejscem jest obszar z monitoringiem, jeżeli takowy istnieje na terenie gminy.

 

 

 

Podsumowanie

 

 
„Wystawa objazdowa – WOŁYŃ” będzie z całą pewnością ciekawą ofertą dla mieszkańców. Poddana zostanie merytorycznej ocenie ekspertów historii, dlatego możną ją też wykorzystać jako uzupełnienie szkolnych lekcji historii. Otwarcie wystawy można połączyć z małą uroczystością, co sprawi, że nabierze ona jeszcze większego rozgłosu na terenie danej gminy.