Biblioteka opactwa św. Galla w Szwajcarii. (Stiftsbibliothek St. Gallen)

Opactwo św. Galla

Opactwo św. Galla położone jest na znacznym obszarze, z wieloma dziedzińcami w samym centrum miasteczka Sankt Gallen, siedziby administracyjnej kantonu o tej samej nazwie. Sankt Gallen położone jest w odległości ok 20 km od Austrii i Lichtensteinu, a 5 km od jeziora Bodeńskiego. Opactwo jak i miasto nazwę swoją zawdzięcza mnichowi pochodzącemu z Irlandii o nazwisku Gallus. Gallus należał do grupy irlandzkich mnichów, którzy odbywali pielgrzymki i misje po dużych częściach Europy. Opactwo powstało wraz z zamieszkaniem Gallusa w swojej pustelni w roku 612 i od tego roku datuje się powstanie opactwa św. Galla. Zmarł w swojej celi ok roku 650. Właściwa historia opactwa zaczyna się dopiero ok roku 720, gdy opatem został Otmar. Zlikwidowano je w 1805 roku, gdy nowo powstały kanton St. Gallen zniósł klasztor i przekazał zarządzanie majątkiem kościelnym wyznaniu katolickiemu. Obecnie we współwłasności z miastem Sankt Gallen. Katedra i barokowy zespół klasztorny zostały zbudowane w połowie XVIII wieku.

Z opactwem związany jest ciekawy przekaz historyczny o Świętej Wiboradzie. Pochodząca z arystokratycznej rodziny Wiborada wstąpiła do klasztoru w St. Gallen, a dzięki swoim zdolnościom jasnowidzenia przepowiedziała najazd Węgrów. Dzięki temu przyczyniła się do ocalenia przed zniszczeniem biblioteki opactwa św. Galla. Zabita przez Węgrów w 926 roku. Jest pierwszą kanonizowaną kobietą, a oficjalnego potwierdzenia kultu przez wyniesienie na ołtarze dokonał papież Klemens II w 1047 roku. Za jej zasługi uznawana jest za patronkę miłośników książek i bibliotek. Opactwo obecnie jest ogólnodostępne, a na jego terenie znajduje się wspaniała biblioteka i przepiękna kolegiata (katedra).

Legenda:

1) Katedra
2) Biblioteka klasztorna i Piwnica z łukowatymi sklepieniami
3) Sala wystawowa
4) Brama Karla
5) Bistro klasztorne
6) Budynek rządowy
i) Informacja turystyczna

Kolegiata św. Galla

Opactwo z barokową kolegiatą wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także zbiory historyczne w archiwum i bibliotece św. Galla. Benedyktyni nie oszczędzali przy budowie kolegiaty z bliźniaczymi wieżami o wysokości 68 metrów. W latach 1755–1766 najważniejsi architekci i rzeźbiarze tamtych czasów zebrali się nad stołami kreślarskimi i stworzyli monumentalny kościół z mistrzowsko wykonanymi sztukateriami, rozległymi konfesjonałami i wspaniałymi rokokowymi ołtarzami.

Godziny otwarcia kolegiaty St. Gallen: od poniedziałku do środy od 6:00 do 18:30 (w okresie letnim do 19:00), od czwartku do soboty od 7:00 do 18:30 (w okresie letnim do 19:00) Niedziela od 7:30 do 20:30, zakaz zwiedzania podczas nabożeństw i w niedzielne poranki, a dzięki audio przewodnikowi możesz samodzielnie zwiedzać katedrę, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Biblioteka opactwa św. Galla

Biblioteka opactwa St.Gallen jest jedną z najstarszych i najważniejszych bibliotek na świecie. Jego cenny księgozbiór ukazuje rozwój kultury europejskiej i dokumentuje dorobek kulturalny klasztoru St.Gallen od VIII wieku aż do kasacji opactwa w 1805 roku. Zachowało się tu wiele podstawowych dzieł europejskiej historii intelektualnej. Sercem kolekcji jest zbiór wczesnośredniowiecznych rękopisów z VIII–XI wieku, które w dużej mierze powstały na miejscu, w tym „Psalterium Aureum”, który został napisany i zilustrowany w całości złotym atramentem około 860 roku.

W 1983 roku biblioteka klasztorna wraz z całym okręgiem klasztornym St.Gallen została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2017 roku spuścizna pisana klasztoru St.Gallen znajdująca się w bibliotece klasztornej i archiwum klasztornym została uznana za światowe dziedzictwo dokumentowe („Pamięć Świata”). Ich zbiory sięgają niemal nieprzerwanie przez ponad 1300 lat, do czasów założenia klasztoru przez Galla i Otmara. Oznacza to, że biblioteka opactwa posiada dwie z najbardziej prestiżowych nagród UNESCO.

Książki odgrywały dużą rolę już u Gallusa, który założył osadę w 612 roku jako irlandzki misjonarz i wykształcony pustelnik. To on sprowadził do St.Gallen pierwsze księgi. Świadome poszerzanie zbiorów przez wspólnotę zakonną rozpoczęło się od skryptorium, którego początki sięgają połowy VIII wieku. Ścisły związek urzędu z biblioteką potwierdza także plan klasztoru St. Gallen z około 820 roku. Zbiór rękopisów stał się później podstawą twórczości niezwykłych artystów i uczonych, od Notkera Balbulusa, który był także bibliotekarzem, po Ekkeharta IV, bodaj najintensywniejszego jego użytkownika. Zbiór książek w wieży Hartmuta oparł się wszelkim niebezpieczeństwom i kilku pożarom klasztorów i miast od X do XVI wieku. Szczęśliwie przetrwał także zawieruchę okresu reformacji.

W 1553 r. w zachodnim skrzydle klasztoru dobudowano oddzielny budynek biblioteki, który w 1767 r. zastąpiono obecnym gmachem z barokową salą. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych sal bibliotecznych na świecie. Dzięki przezorności bibliotekarzy klasztornych w momencie kasacji opactwa książęcego w latach 1797-1805 zbiory przetrwały w nienaruszonym stanie.

Od tego czasu biblioteka jest własnością katolickiego oddziału wyznaniowego kantonu St.Gallen, który nadal ją prowadzi i rozwija jako instytucję akademicką o światowej renomie. Jako serce dzielnicy klasztornej St.Gallen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego, jest obecnie najważniejszą atrakcją historyczną we wschodniej Szwajcarii.

Kolekcja książek jest wyjątkowa pod względem historycznie rozwiniętej jedności, kompletności i jakości. Pokazuje rozwój kultury europejskiej i dokumentuje dorobek kulturalny klasztoru St.Gallen od VII wieku aż do jego schyłku w 1805 roku.

Dzięki słynnej barokowej sali biblioteka jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie.

Biblioteka opactwa, najstarsza biblioteka w Szwajcarii z unikalnym księgozbiorem, jest obecnie aktywną biblioteką wypożyczającą.

Biblioteka opactwa St.Gallen posiada około 170 000 książek i innych nośników, z których można wypożyczać dokumenty opublikowane po 1900 roku. Nowoczesna biblioteka specjalna, specjalizująca się w studiach średniowiecznych, kodykologii i paleografii, gromadzi możliwie najpełniejszą literaturę dotyczącą rękopisów z St. Gallen.

Zabytkowa sala barokowa Biblioteki opactwa St. Gallen wybudowana została w 1768 roku. Najprawdopodobniej znajdujący się w niej dekoracyjny parkiet pochodzi z roku jej otwarcia. Intersjowany parkiet ułożony z czterech gatunków drewna przeszedł w 2020 roku gruntowną renowację i od tego czasu wszyscy odwiedzający bibliotekę mają obowiązek zakładania na buty filcowych kapci.

Wypożyczanie i przeglądanie książek i multimediów jest bezpłatne. Wypożyczanie do domu wymaga posiadania ważnego dowodu osobistego użytkownika.

Jako narzędzie pracy na miejscu, biblioteka klasztorna posiada czytelnię z biblioteką podręczną zawierającą najważniejsze dzieła źródłowe i kompendia. Dodatkowa literatura podstawowa jest przechowywana w magazynie książek, i jest on także ogólnie dostępny. W czytelni znajduje się także komputer do przeglądania katalogu bibliotecznego oraz bezpłatny dostęp do WiFi.

W czytelni można obejrzeć książki i media wydane przed 1900 rokiem oraz rzadkie zbiory. W czytelni można także obejrzeć rękopisy i inkunabuły. Jest to jednak ograniczone do uzasadnionych celów naukowych i wymaga wcześniejszej rejestracji i zgody bibliotekarza klasztornego (stibi@stibi.ch). Ograniczenie użytkowania ze względów konserwatorskich pozostaje zastrzeżone. W latach 90. stworzona została biblioteka wirtualna z zamiarem udostępnienia szerszemu kręgowi najstarszych zbiorów biblioteki – Codices Electronici Sangallenses. Każdy zainteresowany może zapoznać się z już zdigitalizowanymi rękopisami w najwyższej jakości na stronie www.cesg.unifr.ch

Więcej informacji na temat wypożyczania książek i korzystania z biblioteki opactwa można znaleźć w regulaminie korzystania i opłat.

https://www.stiftsbezirk.ch/de/stiftsbibliothek/

Godziny otwarcia wypożyczalni i czytelni
Poniedziałek do piątku: 8:30 – 11:45 i 13:45 – 17:00

Zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym dokumentem w języku niemieckim (PDF):
„Biblioteka opactwa St.Gallen – Inwentaryzacja, zadania i organizacja”

Wyszukiwanie i badania w bibliotece St. Gallen

https://www.stiftsbezirk.ch/de/stiftsbibliothek/recherche/

(strona dostępna w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim)

Katalog biblioteczny SGBN

Zbiory biblioteki klasztornej można przeglądać w katalogu stowarzyszeniowym sieci bibliotecznej St.Gallen. Należy pamiętać, że literatura akademicka dotycząca poszczególnych rękopisów z St. Gallen jest oznaczona słowem kluczowym. Można korzystać z przewodnika wyszukiwania, aby wyszukać literaturę na temat żądanego rękopisu.

Katalog internetowy SGBN dostępny w języku angielskim i niemieckim

Katalog Inkunabułów

W 1880 r. Gustav Scherrer opublikował w bibliotece klasztornej pierwszy drukowany katalog inkunabułów i wczesnych druków do 1520 r.: „Katalog inkunabułów w Bibliotece opactwa St. Gallen” (1880) Inkunabuły i wczesne druki zostały obecnie zarejestrowane w formie elektronicznej i można je przeglądać w katalogu internetowym SGBN

e-rara

We współpracy z biblioteką kantonalną Vadiana biblioteka klasztorna udostępnia cyfrowe kopie druków klasztornych i wczesnych druków z St. Gallen na platformie e-rara, na której znajdują się zdigitalizowane druki instytucji szwajcarskich.

Od 1633 r. aż do kasaty klasztoru klasztor St. Gallen prowadził własną drukarnię prac dyplomowych, traktatów teologicznych, podręczników szkolnych i literatury pedagogicznej, modlitewników, wydań dokumentów i mandatów. Do 2023 r. w serwisie e-rara dostępnych będzie około 600 skanów klasztoru St. Gallen.

Katalogi rękopisów

W 1875 r. uczony i profesor gimnazjum z St. Gallen Gustav Scherrer (1816–1892) opublikował pierwszy drukowany katalog rękopisów znajdujących się w bibliotece klasztornej:

„Katalog rękopisów w Bibliotece opactwa St.Gallen” (1875)

Katalog rejestruje cały zasób rękopisów ówczesnej biblioteki klasztornej, liczący 1725 numerów.

259 rękopisów otrzymanych w ciągu następnych stu lat opisano w katalogu uzupełniającym według współczesnych zasad

e-kodeksy

Projekt digitalizacji „e-kodeksy – wirtualna biblioteka rękopisów Szwajcarii” powstał w 2005 roku na Uniwersytecie we Fryburgu w ramach projektu pilotażowego „Cyfrowa biblioteka opactwa w St. Gallen”.

Kolekcja obiektów artystycznych

Katolicka część kantonu St.Gallen posiada cenną kolekcję dzieł sztuki od czasów klasztoru Gallus po dzień dzisiejszy. W szczególności powiększający się z biegiem czasu skarb katedralny jest wyjątkowym świadectwem kultury dawnego opactwa. Ale klasztor również aktywnie gromadził przedmioty i stworzył komnatę rarytasów, która uzupełniała bibliotekę. Z kilkoma wyjątkami zbiory graficzne biblioteki klasztornej można przeglądać za pośrednictwem katalogu internetowego SGBN.

Zbiory. Specjalna biblioteka naukowa

Nawet po kasacji klasztoru w 1805 r. zbiory biblioteczne nadal się powiększały. Biblioteka opactwa ma około 190 prenumerat bieżących serii i 210 czasopism. Ponadto co roku dodawanych jest od 800 do 900 monografii w następujących obszarach zbiorów:

– Klasztor i opactwo St.Gallen
– Publikacje o zasobach biblioteki klasztornej
– Publikacje diecezji i wyznaniowej części kantonu St.Gallen
– Katolickie gazety parafialne z kantonu St.Gallen
– Zakony, klasztory i ich historia (zwłaszcza zakon benedyktyński)
– Paleografia i badania rękopisów średniowiecza
– Katalogi rękopisów (szczególnie Europa)
– Średniowieczna historia kultury Europy
– Historia Kościoła katolickiego, zwłaszcza Szwajcarii
– Historia prawa kanonicznego w średniowieczu
– Historia muzyki średniowiecznej
– Teologia katolicka
– Filologia średniołacińska i starsza germanistyka
– Historyczne nauki pomocnicze
– Historia sztuki/historia architektury średniowiecza
– Historia St. Gallen i historia obszaru Jeziora Bodeńskiego
– Geografia i mapy historyczne
– Literaturoznawstwo, zwłaszcza konserwatorskie
– Praktyka muzealna i mediacyjna

Rękopisy

Sercem Biblioteki Opactwa St.Gallen są jej unikalne zbiory rękopisów. Imponuje nie tylko ich liczba, ale przede wszystkim jednolitość i jedność zbioru. Z dzisiejszej perspektywy można zrekonstruować życie duchowe i kulturalne klasztoru od wczesnego średniowiecza do roku 1805 (kasacja opactwa). Ważnych dodatkowych informacji dostarczają dokumenty administracyjne z archiwów klasztornych, które również zachowały się w wyjątkowej kompletności. Zasoby rękopisów udostępniane są do badań, a część z nich prezentowana jest zainteresowanej publiczności na corocznych wystawach tematycznych w Sali Barokowej.

2100 rękopisów ułożono tematycznie w grupy. Kolejne spisy podsumowują księgi zgodnie z tą zasadą. Słabość tego systemu staje się oczywista w niedawno dodanych rękopisach, począwszy od sygnowanego Kodeksu 1094, ponieważ nie można ich już tematycznie zintegrować „pomiędzy” starszymi zbiorami.

Rękopisy z Zurychu

Od 2006 roku w bibliotece opackiej przechowywanych jest także czterdzieści rękopisów pochodzących z tzw. sporu o dobra kulturalne z Zurychem, którego warunki wypożyczenia uregulowano we wspólnej umowie. Są one zdigitalizowane i można je przeglądać online.

Inkunabuły i stare druki

W zbiorach biblioteki klasztornej znajdują się zarówno inkunabuły (druki do 1500 r.), jak i tzw. starodruki (druki do 1800 r.). Prawie w całości umieszczono 1100 inkunabułów w Sali Barokowej. Wśród starodruków szczególne miejsce zajmuje około 650 druków klasztornych St. Gallen, które zostały wydrukowane specjalnie w klasztorze w latach 1633-1800. Można je znaleźć w katalogu naszej biblioteki SGBN, a dużą część można obejrzeć na platformie e-rara, na której znajdują się zdigitalizowane druki instytucji szwajcarskich.

Kolekcje

Katolicka część kantonu St. Gallen posiada cenną kolekcję dzieł sztuki od czasów klasztoru Gallus po dzień dzisiejszy. W szczególności zabytkowy skarb katedralny jest wyjątkowym świadectwem kultury dawnego opactwa, które od 1983 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale klasztor również aktywnie gromadził przedmioty i stworzył komnatę rarytasów, która uzupełniała bibliotekę.

Kolekcje specjalne

Replika globu ziemskiego i niebieskiego St.Gallen w barokowej sali Biblioteki opactwa St.Gallen

Biblioteka opactwa St.Gallen posiada ważną kolekcję dzieł sztuki. Duża część obiektów pochodzi z majątku dawnego klasztoru. Należą do nich obrazy i rzeźby, modele architektoniczne, projekty ołtarzy na papierze, grafiki oraz cenne meble z okresu baroku. Zachowało się jedynie kilka fragmentów ze średniowiecza. Znaczącym wyjątkiem jest wczesny zbiór graficzny cennych druków ulotnych, opracowany przez mnicha Gallusa Kemli (1417–1481). Dopiero w okresie baroku można było mówić o aktywnej działalności kolekcjonerskiej w klasztorze St.Gallen. Późno w porównaniu z pozostałą Europą, czyli w połowie XVIII wieku, książęta opaci stworzyli zbiór osobliwości.

Gabinet ciekawostek

Podobnie jak wielu władców okresu baroku, także książęta opaci St. Gallen utworzyli reprezentacyjną izbę sztuki i osobliwości. To „muzeum” uzupełniało zgromadzoną w bibliotece wiedzę książkową o widoczne dowody z dziedzin sztuki, przyrody i nauki (Artificialia, Naturalia i Scientifica).

Kolekcja malarstwa

Kolekcja późnogotyckich malowideł panelowych zawiera ważne dzieła z szerszego obszaru Jeziora Bodeńskiego. Został on opracowany głównie przez biskupa K. J. Greitha (1807-82),

Kolekcja specjalna (Varia)

Duża część obiektów pochodzi z terenów dawnego klasztoru. Należą do nich obrazy, cenne rzeźby i modele architektoniczne, cenne meble, zegary i tym podobne.

Skarb katedralny

Trzon kolekcji stanowi cenny skarb katedralny. Ze starych inwentarzy wynika, że opactwo już przed rokiem 1000 posiadało duży skarb cennych naczyń liturgicznych, krzyży, świeczników, relikwiarzy i szat liturgicznych. Z okresu przed barokowego zachowało się jednak jedynie kilka obiektów. Na przestrzeni dziejów skarb był często plądrowany i topiony. W okresie baroku zakrystie ponownie zapełniły się cennymi przykładami złotnictwa i sztuki tekstylnej.

Kolekcja graficzna

Z nielicznymi wyjątkami zbiory księgozbioru graficznego biblioteki klasztornej można przeglądać poprzez katalog biblioteki klasztornej.

Globus St. Gallen

Globus St. Gallen z drugiej połowy XVI wieku jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalno-historycznych w Szwajcarii. Oryginał globusa znajduje się w Landesmuseum w Zurychu. Replika znajduje się w Bibliotece Opactwa St. Gallen od 2009 roku. Od 2022 roku dostępna jest również wersja internetowa słynnego globusa.

O najsłynniejszy artefakt Szwajcarii zrabowany w roku 1712, między kantonem Zurych i kantonem St. Gallen od wielu lat trwał spór o własność i miejsce w którym powinien się znajdować. W 2006 roku po długich mediacjach osiągnięto porozumienie, które mówi, że kanton Zurich zbuduje na własny koszt profesjonalnie wykonaną, wierną oryginałowi replikę Globusa ST. Gallen i przekaże ją opactwu do biblioteki św. Galla. Po trwających dwa lata badaniach zbudowano replikę, która w przeciwieństwie do oryginału znajdującego się w Muzeum Państwowym w Zurichu, replikę globu znajdującą się w Bibliotece opactwa St. Gallen można obsługiwać, obracać i przechylać jako instrument naukowy, co pomaga zrozumieć i zaprezentować wczesną naukę nowożytną. Globus z St. Gallen był wyjątkowy, co oznacza, że istniał tylko jeden egzemplarz. Posiadał także wady konstrukcyjne, które nie zostały powtórzone podczas rekonstrukcji, lecz raczej skorygowane: „Najważniejsza z nich to, skorygowane niewystarczające podparcie globu, które doprowadziło do zablokowania mechanizmu, za pomocą którego pierwotnie można było regulować kąt nachylenia globu.” Pod tym względem replika nie jest kopią 1:1. Na podstawie broszury handlowej z 2016 roku, biblioteka klasztorna zrekonstruowała i dodała w 2019 r. zagubioną wskazówkę minutową i korbę.

Globus St. Gallen to jeden z największych zachowanych globusów z XVI wieku. Ma kulę o średnicy 121 centymetrów i posadowionej w solidnej drewnianej ramie. Wysokość całej konstrukcji wynosi 2,33 m.

Dzięki badaniom przeprowadzonym w latach 60. XX w., podczas których rozebrano kulę, znany jest rodzaj konstrukcji kuli. 70-kilogramowa kula składa się z muszli wykonanej z drewnianych gontów pokrytych warstwą z masy papierowej. Na wierzch nałożono warstwę kredy, która służyła jako warstwa malarska. Całość spajają tysiące miedzianych gwoździ.

Drewnianą konstrukcję nośną zdobią portrety starożytnych i średniowiecznych naukowców. W pierścieniach kompleksowych zapisane są różne wymiary geograficzne, mechanizm obrotowy zachował się tylko częściowo i nie funkcjonuje (w oryginale).

Malowany na powierzchni obraz świata wzorowany jest na mapie świata autorstwa Gerharda Mercatora opublikowanej w 1569 roku. Wyjątkowe jest połączenie kuli ziemskiej i niebieskiej, unikalne ze względu na swój rozmiar i wiek: na kuli ziemskiej namalowano konstelacje należące do odpowiednich półkul. Kartografia nieba oparta jest na dwóch drzeworytach Albrechta Dürera, które ukazały się w Norymberdze w 1515 roku. Oprócz konstelacji na pustych powierzchniach przedstawiono różne bóstwa morskie, potwory morskie i inne mityczne stworzenia.

Dzięki przypadkowi udało się ustalić pochodzenie Globusa St. Gallen. W 2017 roku w trakcie sprzedaży pergaminowego malowidła ustalono, że globus pochodzi z północnych Niemiec. Do tej pory przypuszczano, że pochodził z Augsburga w Bawarii lub z Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim. Został skonstruowany przez kosmografa i bibliotekarza Tilemanna Stellę. Zbudowano go w ciągu dwóch lat, prawdopodobnie w Schwerinie, i ukończono w 1576 roku. W 1595 r. za pośrednictwem aptekarza z Konstancji Lucasa Stöckli przeszedł w posiadanie opata St. Gallen Bernharda Müllera. W 1712 roku globus został skradziony przez wojska Zurychu podczas wojny w Toggenburgu i nigdy nie został zwrócony.

Zachęcamy do zapoznania się komunikatem prasowym w języku niemieckim (PDF):

Komunikat prasowy – Medienmitteilung St. Gallen, 28. Oktober 2019

Wersja online

https://3dglobus.ch/

Wersja internetowa Globusa St. Gallen została stworzona przez Bibliotekę Opactwa St.Gallen, Muzeum Państwowe w Zurychu i Bibliotekę Centralną w Zurychu we współpracy z grupą badawczą Wizualizacji Wiedzy na Uniwersytecie Sztuki w Zurychu. Użytkownicy mogą eksplorować kulę ziemską i manipulować nią w symulacji, dając im poczucie kosmologii z XVI wieku. Można na przykład zaobserwować pozorną orbitę Słońca wokół Ziemi. Użytkownik dowiaduje się, jak wyjaśniano pory roku w XVI wieku. W symulacji globu użytkownicy spotykają także potwory morskie, egzotyczne zwierzęta, kanibali i mogą odkrywać nieznane, zapomniane lub wyimaginowane krainy, które nigdy nie istniały. Wersja online ma być dalej rozwijana. Plan jest taki, aby zwizualizować historię globalizacji na przestrzeni ostatnich 500 lat.

Zachęcamy do zapoznania się komunikatem prasowym w języku niemieckim (PDF):

Komunikat prasowy wersja internetowa Globusa St. Gallen – Medienmitteilung St. Galler Globus Online

Piwnica z łukowatymi sklepieniami (Gewölbekeller)

Znajduje się tu ekspozycja stała. Wykorzystując oryginalne rękopisy i przedmioty, wystawa Gallus i jego klasztor prowadzi przez 1400 lat historii kultury, od celi pustelnika Gallusa po dzielnicę opactwa wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Reprezentuje wkład klasztorów w rozwój kulturalny Europy w piśmie, języku, muzyce, architekturze, sztuce i duchowości.

Największą atrakcją jest Gospel Longum, którego wspaniała oprawa została stworzona około 895 roku przez mnicha i artystę z St. Gallen Tuotilo. Multiwizja prezentuje drogę, która poprowadziła Gallusa z Irlandii do Jeziora Bodeńskiego, aż do tutaj, do Steinachtal. Imposty i filary bazyliki Gozbert, której otwarcie nastąpiło w 837 r., reprezentują wczesnośredniowieczną kulturę budowlaną z czasów założenia klasztoru St. Gallen.

Późniejszy rozwój opactwa książęcego i jego związek z miastem St.Gallen przedstawiono w odrębnej części ekspozycji. Zobaczymy tu także skarby ze skarbca kościelnego i zbiór ciekawostek, a także barokowy model kościoła klasztornego.

Archiwum

Archiwum opactwa St.Gallen mieści się obecnie w podziemiach północnego skrzydła budynku rządowego na Klosterplatz (Klosterhof 1), dlatego też znajduje się w samym sercu miasta St.Gallen. Obejmuje dokumenty prawne i akta administracyjne opactwa St.Gallen od około 720 r. aż do jego kasacji w 1805 r. Szczególnie cenne jest około 750 aktów darowizny z okresu od około 720 r. do 960 r. Prawie 1000 przysiółków, wsi i miasta w Szwajcarii, Niemczech, Austrii i Francji są obecnie po raz pierwszy zapisane na piśmie w jednym lub kilku dokumentach z Archiwum Opactwa St.Gallen. Równie cenne jest prawie 100 dyplomów władców Karolingów i Ottonów. Na podstawie zapisków na odwrocie dokumentów można wykazać działalność archiwalną obejmującą ponad 1200 lat.

Archiwum i Biblioteka Opactwa St.Gallen ze względu na swoje unikalne w skali światowej zbiory zostały w 2017 roku wpisane na listę UNESCO Pamięć Świata.

„Księgi Życia”

Historia ksiąg bratania się St.Gallen

Księgi wspólnoty St. Gallen powstały około 812 i 850 roku. Każdy, kto ma w nim zapisane swoje imię, może mieć nadzieję, że wejdzie do królestwa niebieskiego. Już we wczesnym średniowieczu wiele klasztorów prowadziło księgi pamiątkowe. Zapisują w nim nazwiska osób żyjących i zmarłych, których pamięć zachowują w nabożeństwie. Dwie księgi pamiątkowe zachowane w klasztorze St.Gallen zawierają nazwiska 15 000 osób. Są wśród nich członkowie wielu klasztorów żeńskich i męskich w całej Europie, rodziny rządzące i dobroczyńcy z okolic Jeziora Bodeńskiego.


Adres i kontakt:
Biblioteka opactwa św. Galla
Stiftsbibliothek St.Gallen
Klosterhof 6d
9000 St.Gallen
+41 71 227 34 16
Strona internetowa opactwa:
https://www.stiftsbezirk.ch/de/
Strona internetowa biblioteki opactwa św. Galla: https://www.stiftsbezirk.ch/de/stiftsbibliothek/
Strona dostępna w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim
Godziny otwarcia:
Biblioteka opactwa, piwnica ze sklepieniami i sala wystawowa
Od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 17:00 ostatnie wejście o 16:45
Od poniedziałku do piątku wejście do biblioteki klasztornej dla grup oprowadzanych z naszymi przewodnikami możliwe jest na życzenie od godziny 9:00 (tel. +41 71 227 34 16).
Zasady zwiedzania:
Prosimy o zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w naszym obiekcie.
Dostęp bez barier:
Wszystkie wystawy są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Istnieje możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego na terenie obiektu. Dalsze informacje na temat dostępności w dzielnicy klasztornej St.Gallen można znaleźć na stronie internetowej.
Wózki dziecięce należy ustawić w strefie wejściowej wystaw.
Robienie zdjęć:
O ile nie określono inaczej, fotografowanie jest dozwolone w celach czysto prywatnych bez lampy błyskowej, statywu lub kijka do selfie. Profesjonalne fotografowanie i filmowanie wymaga pozwolenia.
Opłaty za wstęp:
Z biletem łączonym na cały obszar klasztorny masz dostęp do trzech wystaw w dzielnicy klasztornej światowego dziedzictwa kulturowego St.Gallen.
Cały obszar klasztorny: biblioteka klasztorna / piwnica ze sklepieniami/ sala wystawowa
Dorośli 18 CHF
Studenci, praktykanci, uczniowie CHF 12
Dorośli (grupa od 10 osób) 16 CHF
Studenci, praktykanci, uczniowie (grupy od 10 osób) CHF 10
Wstęp z Kultur-Legi 5 CHF
Audio przewodnik 5 CHF
Wstęp wolny
– Dzieci do lat 16 w towarzystwie rodziców
– Swiss Museum Pass / Raiffeisen Member (karta płatnicza) / Swiss Travel Pass
– Karta OSKAR / Jezioro Bodeńskie PLUS
– Zajęcia szkolne z kantonu St.Gallen i Appenzell AR
(z uczniami poniżej 18 roku życia)
– Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki Opackiej
Prosimy o zakup bezpłatnego biletu w kasie biletowej.
Informacje dla grup:
Organizatorzy wycieczek i klasy szkolne mają możliwość zakupu biletów tylko na jedną wystawę (płatność w kasie przez jedną osobę). Prosimy o rejestrację grup z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem (tours@stiftsbezirk.ch).
Oferta grupowa: Biblioteka opacka indywidualnie / piwnica sklepiona indywidualnie / sala wystawowa indywidualnie
Dorośli (grupa towarzysząca od 10 osób) 10 CHF
Studenci, praktykanci, uczniowie (grupa towarzysząca od 10 osób) 7 CHF

Anna Skoczylas i Janusz Panak
11.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *