Izba Pamięci Michała Drzymały

Opis programu


Izba Pamięci to forma placówki muzealnej, której celem jest upamiętnienie postaci albo wydarzenia.

 

Izba pamięci poświęcona osobie mojego przodka Michała Drzymały, prezentować będzie pamiątki po Michale, jego zdjęcia, dokumenty, relacje osób, które go znały i zetknęły się z nim. Zobaczyć będzie można także archiwalne i współczesne wydawnictwa. W części multimedialnej prezentowane będą filmy i nagrania audio opowiadające historię Drzymały i dokumentujące jak ważnym bohaterem był dla Polaków.

 

W przypadku „Izby Pamięci Michała Drzymały” będzie to także izba pamięci prezentująca na kanwie „cyrkowego wozu” Michała Drzymały, opór społeczeństwa polskiego na obszarze zaboru pruskiego.

 

Siedzibą izby pamięci będzie Warszawa albo Poznań.

 

 

Grupa docelowa programu

 


„Izba pamięci Michała Drzymały” tworzona jest dla osób w każdym wieku. Dla młodzieży szkolnej, nasza fundacja umożliwi bezpłatne dojazdy i zwiedzanie w ramach programu „Podróże historyczne” https://pfnkis.org/podroze-historyczne/

 

 

Cele programu

 


Celem programu jest edukacja historyczna i patriotyczna. Poznanie sylwetek wybitnych postaci z historii Polski. Prezentowanie zapomnianych bohaterów narodowych. Budowanie i kształtowanie świadomości narodowej. Organizowanie wycieczek i zwiedzanie izby pamięci przez młodzież szkolną, w ramach programu”Podróże historyczne” jest elementem wychowania przyszłych pokoleń w tradycji patriotycznej.

 

 

Realizacja programu

 


Tworzenie „Izby Pamięci Michała Drzymały”rozpoczęliśmy w 2019 roku. Zbieramy i skupujemy pamiątki i wszystko co związane jest z Michałem Drzymałą. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie w formie darowizny albo odsprzedanie Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki wszelkich pamiątek i artefaktów związanych z Michałem Drzymałą, jego żoną Józefą albo z zaborem pruskim. Wszyscy darczyńcy zostaną uhonorowani wpisami w izbie pamięci.

 

 

Podsumowanie

 


„Izba pamięci Michała Drzymały” jest elementem kształcenia historycznego. Kształtuje postawy patriotyczne dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i dorosłych. Zachęca do poznawania historii. Ekspozycja będzie ciekawa, innowacyjna i nowoczesna. Nie będzie to jednak ekspozycja wyłącznie narracyjna. Połączymy oba rodzaje prezentacji ekspozycji: tradycyjną i narracyjną. Izba pamięci dostępna będzie dla każdego bezpłatnie. Podejmiemy także współpracę ze szkołami w celu organizowania w izbie pamięci „żywych lekcji historii”.