Katyń

Opis programu

 

 

Turystyka kulturowa to podróże, których głównym motywem jest odwiedzanie i poznawanie miejsc pamięci i obiektów o wartości historycznej. Program „Katyń” to podróże studyjne, realizowane w formie autokarowych wycieczek martyrologicznych na cmentarz polskich ofiar NKWD w Katyniu – Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu (Memorial-Katyń).
Program „Katyń” w rozszerzonej wersji obejmie też inne cmentarze i miejsca związane z więzieniem i zamordowaniem ofiar zbrodni katyńskiej i będzie realizowany w formie wielodniowych wypraw akademickich.

 

 

Cele programu

 

 

Miejsca i muzea martyrologii tzw. tanatoturystyki oddziałowują w bardzo silny sposób na przeżycia i psychikę wszystkich ludzi. Dlatego mają tak znaczącą funkcję edukacyjną i wychowawczą. Pozwalają przeżywać historię, wyciągać własne wnioski i zapadają w pamięć na całe życie. Ważnym celem jest też rozwijanie poczucia przynależności do narodu, budowanie więzi emocjonalnych między Polakami. Mają odmienną funkcję od tradycyjnej turystyki poznawczo-wypoczynkowej. Celem tego programu jest właśnie propagowanie turystyki kulturowej jako bardzo istotnej dla budowania postaw patriotycznych i tożsamości narodowej.

 

 

Grupa docelowa programu

 

 

Program „Katyń” Przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 14 do 18 lat. Powinni wziąć w nim udział wszyscy Polacy w tym wieku. Szczególnie interesujący jest także dla laureatów konkursów historycznych.

 

Program „Katyń” w rozszerzonej wersji wypraw akademickich przeznaczony jest dla studentów.

 

Program „Katyń” w ramach „Podróży Historycznych” Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki, to program, którego uczestnik podróży pokrywa maksymalnie 50% kosztów. Pozostałą część, czyli minimum 50% pokrywa Polska Fundacja Nauki, Kultury i Sztuki wraz z innymi podmiotami biorącymi udział w programie. Celem jest, aby uczestnicy podróży pokrywali tylko 10% kosztów.

 

 

Realizacja programu

 

 

Częstotliwość podróży uzależniona jest od zapotrzebowania, zebranych funduszy, ale też od czynników obiektywnych, jak zgoda na przyjęcie grup na spotkania z młodzieżą rosyjską czy ilością wydanych wiz tranzytowych przez Białoruś i docelowych do Rosji.Podróże realizowane w/g ściśle określonego programu i pod przewodnictwem fachowo wykwalifikowanych pedagogów. Do rąk każdego trafi edukacyjna broszura informująca o tym co wydarzyło się w Katyniu i innych obozach ZSRR w czasie drugiej wojny światowej. Trasa wycieczki to przeszło tysiąc kilometrów, a więc wiele godzin w trakcie których przeprowadzone mogą być quizy historyczne, panel geograficzny o Białorusi i Rosji oraz inne integracyjne gry. Te wielodniowe, cykliczne i otwarte dla wszystkich wycieczki, uwzględniać powinny też między innymi zwiedzanie kraju goszczącego, tak aby w psychice młodych ludzi nie pozostał w pamięci jedynie koszmar i tragedia ludobójstwa. Droga powrotna to także czas na podsumowanie przeżyć i podsumowanie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej. Nieodzownym elementem wycieczki są także odwiedziny miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w którego katastrofie zginął Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i 94-ech przedstawicieli polskich elit, łącznie z wieloletnim Prezydentem Polski na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. W obu miejscach przedstawiciele wycieczki w obecności wszystkich jej uczestników, składają kwiaty i zapalają znicze. Ma być to chwila zadumy i refleksji przy grobach pomordowanych Polaków i ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

 

Podsumowanie

 

 

Podróże studyjne mają olbrzymi wpływ na przyszłe pokolenia. Umożliwiajmy więc korzystanie z wycieczek martyrologicznych jak największej grupie młodzieży. Ułatwiają one przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym kraju. Uczą zasad odpowiedniego zachowania się w różnych miejscach publicznych, w tym przypadku na cmentarzu wojennym. Zaprocentuje to w przyszłości miłością do ojczyzny, niechęcią do wojny oraz patriotyzmem w życiu codziennym.