W dniu 14 lipca 2024 roku nastąpiło długo oczekiwane odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” Andrzeja Pityńskiego na którym byliśmy obecni. Po mszy polowej i uroczystości odsłonięcia pomnika zapaliliśmy „Znicz Pamięci” od naszej fundacji w towarzystwie setek organizacji i osób prywatnych, które zrobiły to samo.
10 lipca 2022 roku dokonaliśmy wpisu Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki w akcie erekcyjnym, który następnie wmurowany został wraz z ziemią z miejsc kaźni Polaków na Wołyniu.
Uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego w dniu 10.07.2022 jest tutaj:
SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA „RZEŹ WOŁYŃSKA” W DOMOSTAWIE
ZARZĄD
Zbigniew Jan Walczak – Prezes Zarządu, Jacek Janusz Siembida – Wiceprezes Zarządu, Zdzisław Kumik – Sekretarz, Jolanta Wołoszyn – Skarbnik, Antoni Michał Oleksak – Członek Zarządu,
KOMISJA REWIZYJNA
Mieczysław Wójcik, Bogusław Władysław Tofilski, Zbigniew Antoni Markut
Intelektualne zaplecze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” stanowi Komitet Honorowy, w którego skład wchodzi wiele osobistości, m.in. pisarz Stanisław Srokowski, dziennikarz Witold Gadowski, dr hab. Andrzej Zapałowski, dr hab. Włodzimierz Osadczy, dr Witold Zych, Dionizy Garbacz. Pierwszym prezesem Komitetu Honorowego był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, po śmierci zastąpił go ks. Antoni Moskal, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Pielni w Archidiecezji Przemyskiej, kustosz pamięci o mieszkańcach wsi Borownica w gminie Bircza i innych wsi w Bieszczadach, pomordowanych w latach 1939 – 1947 przez Ukraińców.
SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA „RZEŹ WOŁYŃSKA” W DOMOSTAWIE powołał w dniu 19 czerwca 2024 roku Komitet organizacyjny uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie.
Komitet organizacyjny:
Przewodniczący: Zbigniew Walczak – prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie
Zastępcy przewodniczącego:
Tomasz Podpora – Wójt Gminy Jarocin,
Roman Pokora – prezes Fundacji Flisactwa Polskiego
Członkowie:
dr Witold Zych – historyk sztuki, autor albumu o Mistrzu Andrzeju Pityńskim
Jolanta Wołoszyn – przewodnicząca Rady Gminy Jarocin
Jacek Siembida – wiceprezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie
Sylwia Głuszak – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Jarocinie
Tadeusz Gęśla – prezes OSP Jarocin
Jacek Cieśla –prezes OSP Domostawa
Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie przygotował:
Program uroczystości odsłonięcia i poświecenia pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Mistrza Andrzeja Pityńskiego w dniu 14 lipca 2024 roku
Początek o godz. 11.00 14.07.2024 roku
- Msza Św. Polowa
- Przemówienia okolicznościowe
- Odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”
- Poświęcenie pomnika
- Apel Pamięci
- Złożenie wieńców i kwiatów, zapalenie zniczy
Uroczystość Odsłonięcia pomnika „Rzeź Wołyńska” Andrzeja Pityńskiego w Domostawie zorganizowana została z dużym rozmachem, jaki przysługuje największym wydarzeniom pamięciowym. Spodziewane było kilka tysięcy osób i tyle przyjechało. Przyczyniły się do tego z całą pewnością nieprzychylne artykuły w antypolskich mediach jak np. w Gazecie Wyborczej. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, bez żadnych incydentów.
Samo odsłonięcie pomnika nastąpiło przez ściągnięcie szarfy, a w tle zabrzmiał Hymn Polski
Hymn Polski na odsłonięciu pomnika Rzeź Wołyńska
Po odsłonięciu pomnika wysłuchaliśmy szeregu przemówień, z których na szczególną uwagę zasługuje przemówienie Grażyny Pityńskiej-Kumik, prezesa Fundacji Patriotycznej im. Andrzeja Pityńskiego. fundacji, która postawiła sobie za cel rozpowszechnianie wiedzy o śp. Mistrzu rzeźby Andrzeju Pityńskim.
„Znicz Pamięci” od Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki pod pomnikiem „Rzeź Wołyńska w Domostawie
Odznaczeniem „Patriota Polski” w dniu 14 lipca 2024 roku uhonorowaliśmy Pana Zbigniewa Walczaka
Słowa skierowane do laureata:
„Pomnik Rzezi Wołyńskiej” usytuowany jest w Domostawie (gm. Jarocin), (woj. podkarpackie).
Pomnik stoi tuż przy drodze ekspresowej S19 obok Miejsca Obsługi Podróżnych – MOP Bukowa II
Pomnik autorstwa wybitnego, nieżyjącego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego
Oficjalna nazwa tego miejsca brzmi: Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
Teren pomnika monitorowany jest przez szereg kamer.
Zbigniew Walczak chce, by w przyszłości w Domostawie powstał ośrodek dokumentujący ludobójstwo na Kresach na wzór muzeum w Michniowie, gdzie znajduje się muzeum poświęcone martyrologii wsi polskiej w obecnych granicach RP. Drugi etap budowy memoriału już się rozpoczął. Powstaje „Ściana Pamięci”, czyli dziesięć betonowych bloków na których znajdą się tabliczki z nazwami miejscowości gdzie Ukraińcy dokonali ludobójstwa. Tak ma wyglądać „Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich” po zakończeniu inwestycji. Całość powstaje z funduszy społecznych dlatego Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” apeluje o wpłaty wszystkich ludzi dobrej woli.
Pomnik zamówiło i sfinansowało STOWARZYSZENIE WETERANÓW ARMII POLSKIEJ W AMERYCE którego ZARZĄD GŁÓWNY mieści się przy: 119 East 15th Street, New York, NY 10003, USA.
Artykuł w polonijnym: NOWY DZIENNIK POLISH WEEKLY NEWS z USA https://dziennik.com/pomnik-rzez-wolynska-stanie-pod-polskim-niebem/
W polskiej wersji Wikipedii o pomniku „Rzeź Wołyńska” przeczytacie tu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_%E2%80%9ERze%C5%BA_Wo%C5%82y%C5%84ska%E2%80%9D_w_Domostawie
14.07.2024
Anna Skoczylas i Janusz Panak