Benefis w 80-tą rocznicę śmierci

W dniu 11 lipca 2023 roku odbył się nasz pierwszy „Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla” zorganizowany przez Polską Fundację Nauki, Kultury i Sztuki wraz z Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy.
Spotkanie kulturalne i wydarzenie patriotyczne dla publiczności odbyło się w 80-tą rocznicę bestialskiej śmierci Zygmunta Jana Rumla i tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku na polskich Kresach. Spotkanie z piękną poezją Rumla obfitowało oprócz recytacji wierszy wplecionych w Jego biografię i zapoznanie publiczności z kontekstem historycznym ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w jeszcze jeden niezwykły element. Uhonorowaliśmy pośmiertnie Zygmunta Jana Rumla odznaczeniem „Patriota Polski”, które fundacja ustanowiła w 2020 roku.
Jak to się zaczęło
Zygmunt Jan Rumel to postać, która jest w Polsce mało znana. Zasługuje jednak, dzięki swemu bohaterstwu i talentowi poetyckiemu na coś zupełnie przeciwnego.
O Rumlu przeczytałem po raz pierwszy kilka lat temu. Jego historia zafascynowała mnie tak bardzo, że przeczytałem wtedy kilka jego wierszy, z najważniejszym „Dwie matki”. Niespotykane było to, że taka osobowość nie jest szeroko znana, nie uczy się o niej w szkołach i nie czci w rocznicę ludobójstwa ukraińskiego na naszym narodzie.
Jakiś czas temu dowiedziałem się od znajomego Krzysztofa Dąbrowy, że jest powinowatym Rumla. Krzysztof zaoferował, że pokaże mi symboliczny grób Rumla na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie. W listopadowy słotny dzień pojechaliśmy na cmentarz i na grobie rodzinnym, a symbolicznym Rumla, zapaliliśmy znicz pamięci od naszej fundacji. Krzysztofowi Dąbrowie podziękowaliśmy dyplomem za pomoc i pamięć.





To przesądziło o realizacji świeżo narodzonego pomysłu na Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla, gdyż poeta ten , tak mało znany i niedoceniony powinien wreszcie wrócić do świadomości Polaków. Jego misja wojskowa była czystym bohaterstwem, jego miłość do Polski bezgraniczna a poezja wspaniała.
Polska Fundacja Nauki, Kultury i Sztuki uchwałą kapituły odznaczenia „Patriota Polski” postanowiła uhonorować pośmiertnie Zygmunta Jana Rumla tymże odznaczeniem. W sytuacji przyznania odznaczenia pośmiertnie, zwyczajowo przekazywane jest na ręce rodziny. W tym celu z wielką pomocą Krzysztofa Dąbrowy nawiązaliśmy kontakt z krewną Rumla, Panią Ewą Kaniewską, autorką książki biograficzno-wspomnieniowej „Dwie Matki”. Pani Kaniewska jest córką siostry ciotecznej Rumla i prawdziwą strażniczką pamięci o nim. Podziękowaliśmy Pani Ewie Kaniewskiej za pomoc i przekazane nam materiały o Rumlu.


Dzięki niej nawiązaliśmy kontakt z krewnymi Rumla z Gdańska: Panią Ksenią Bagniewską, która jest także córką siostry ciotecznej Rumla i z Państwem Ewą i Krzysztofem Tymińskimi. Pan Krzysztof jest kuzynem Rumla i to właśnie on został wybrany w porozumieniu z rodziną do odebrania odznaczenia „Patriota Polski”.
Nasz benefis
Pomysłodawcą i organizatorem jest Polska Fundacja Nauki, Kultury i Sztuki, a współorganizatorem naszego wydarzenia była Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla
w Dzielnicy Praga – Południe m. st. Warszawy i był to doskonały wybór. Do naszego pomysłu bardzo przychylnie odniosła się Pani Dyrektor Mirosława Majewska, która powierzyła ustalenie szczegółów dotyczących wydarzenia w bibliotece przy ul. Meissnera 5, Pani Kierownik Czytelni Naukowej nr V, Marcie Gołębiewskiej, która także z wielkim entuzjazmem pomagała w organizacji wydarzenia. Biblioteka publiczna zorganizowała przepiękną izbę pamięci poety.



Po powitaniu rodziny Zygmunta Jana Rumla, Państwa Ewę i Krzysztofa Tymińskich i gości rozpoczął się nasz poetycki wieczór. Wiersze recytowali:
Piotr Wiśniowski – „Pole” ,
Anna Skoczylas – „Dwie matki”, „Drukarnia”, „A kiedy do Ciebie powiem”,
Anna Wiśniowska – „Sen”
Marta Gołębiewska – „Na śmierć poety”
Recytacje wierszy wplecione zostały według przygotowanego scenariusza w biografię Rumla, a każdy wiersz uzupełniony został jego interpretacją. Po części poetyckiej odczytany został kontekst historyczny tego okresu. Przybliżyliśmy słuchaczom ten straszy dla Polaków czas na Kresach i przerażające okoliczności śmierci Rumla z rąk ukraińskich nacjonalistów z UPA.














Uhonorowanie Zygmunta Jana Rumla odznaczeniem „Patriota Polski”
W tej części naszego wydarzenia odczytana została Laudacja dla Zygmunta Jana Rumla, a przybyli z Gdańska na nasze zaproszenie Państwo Ewa i Krzysztof Tymińscy przyjęli od przedstawicieli fundacji „Akt Nadania” i odznaczenie „Patriota Polski”.








Po zakończeniu tej uroczystej części naszego benefisu podziękowaliśmy wszystkim za przybycie, recytatorom za odczytanie wierszy, a Pani Kierownik Marcie Gołębiewskiej za gościnę w bibliotece. Wszystkim zebranym obiecaliśmy, że to pierwszy i nie ostatni Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla, że będą następne i następne, aż wróci do świadomości wszystkich Polaków w Polsce i za granicą.
Dyskusja po wydarzeniu
Po zakończeniu naszego wydarzenia rozgorzała dyskusja, która trwała by zapewne jeszcze długo, ale nasz czas był ograniczony godzinami otwarcia biblioteki. Z Państwem Ewa i Krzysztofem Tymińskimi dyskutowaliśmy jeszcze po zakończeniu spotkania i wtedy to podziękowaliśmy im za przybycie i pielęgnowanie pamięci o Zygmuncie Janie Rumlu.

Na zakończenie
O naszym wydarzeniu informowali:
https://warszawa.in/ – Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla 05.07.2023
https://warsawnow.pl/wydarzenia-w-warszawie-10-16-lipca-2023/ – godz. 17:30 – Wieczór czytania wierszy Zygmunta Jana Rumla – klik
Dwumiesięcznik „Nasza Historia” nr 4(108)

Zaproszenie dla Współorganizatorów
Zapraszamy wszystkich do zorganizowania wydarzenia „Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla” samodzielnie, korzystając z bezpłatnych materiałów Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki. Może je zorganizować każdy, w dowolnym miejscu, z dowolną liczbą uczestników (gości) w bardzo prosty sposób i przy znikomych kosztach. Np. zapraszając swoich przyjaciół do własnego mieszkania i samemu czytając wiersze Rumla przy kawie i ciastku zapewniamy sobie miejsce w historii i w sercach Polaków. Ojczyzna będzie nam za to wdzięczna. „Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla” to wydarzenie otwarte dla wszystkich z wolnym wstępem. Spotkanie kulturalne i wydarzenie patriotyczne dla publiczności, na którym czytane są wiersze Rumla. Organizowane jest w Polsce i za granicą. Odbywa się 11 lipca w wielu miejscach jednocześnie, a ponieważ ma charakter cykliczny to dociera do wielu Polaków na całym świecie.
Link do wszystkich bezpłatnych materiałów dla współorganizatorów własnego wydarzenia:
Anna Skoczylas i Janusz Panak
07.2023