Wołyń

Opis programu

 

Turystyka kulturowa to podróże, których głównym motywem jest odwiedzanie i poznawanie miejsc pamięci i obiektów o wartości historycznej. Program „Wołyń” to podróże studyjne realizowane w formie autokarowych wycieczek martyrologicznych gdzie uczestnicy oddadzą cześć pomordowanym odwiedzając miejscowości, w których ginęli Polacy z rąk ukraińskich nacjonalistów z band UPA.

 

Cele programu

 

Miejsca i muzea martyrologii tzw. tanatoturystyki oddziałowują w bardzo silny sposób na przeżycia i psychikę wszystkich ludzi. Dlatego mają tak znaczącą funkcję edukacyjną i wychowawczą. Rozwijają poczucia przynależności do narodu i budowanie więzi emocjonalnych między Polakami. Pozwalają przeżywać historię, wyciągać własne wnioski i zapadają w pamięć na całe życie. Mają odmienną funkcję od tradycyjnej turystyki poznawczo-wypoczynkowej. Celem tego programu jest właśnie propagowanie turystyki kulturowej jako bardzo istotnej dla budowania postaw patriotycznych i tożsamości narodowej Polaków.

 

Grupa docelowa programu

 

Program „Wołyń” przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 15 do 18 lat i dorosłych. Powinni wziąć w nim udział wszyscy Polacy którzy czują się na siłach, aby zmierzyć się z okrucieństwem banderowskiego ludobójstwa. Szczególnie wskazany jest dla laureatów konkursów historycznych i studentów historii.
Program „Wołyń” w ramach „Podróży Historycznych” Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki, to program, którego uczestnik podróży pokrywa maksymalnie 50% kosztów. Pozostałą część, czyli minimum 50% pokrywa Polska Fundacja Nauki, Kultury i Sztuki wraz z innymi podmiotami biorącymi udział w programie. Celem jest, aby uczestnicy podróży pokrywali tylko 10% kosztów.

 

Realizacja programu

 

Podróże realizowane w/g ściśle określonego programu i pod przewodnictwem fachowo wykwalifikowanych pedagogów. Młodzież przygotowywana jest wcześniej do pojęcia „ludobójstwo” i „ludobójstwo okrutne” (łac. Genocidum atrox). Do rąk każdego trafi broszura edukacyjna informująca o tym, co wydarzyło się na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W czasie podróży przeprowadzone mogą być quizy historyczne, panel geograficzny o Kresach oraz inne integracyjne gry.

 

 

Ważnym i eksponowanym elementem każdej podróży musi być położenie nacisku na prawdę historyczną, ale też na pojednanie i pamięć o ukraińskich sąsiadach ratujących Polaków.

 

 

Przed każdą podróżą program ustalany jest indywidualnie i zależy od długości podróży historycznej i od tego, czy związany jest z jakąś konkretną rocznicą czy trwającą aktualnie ekshumacją, tak aby można było te miejsca włączyć do programu podróży.

 

 

Stałymi miejscami powinny być jednak: Ostrówki – (w Polsce), Lwów (Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich), Poryck (obecnie Pawliwka), Kisielin, Łuck, Ołyka, Ludwikówka (obecnie Mysliwka), Przebraże (obecnie Hajowe) – (na Ukrainie).

 

 

Dla studentów historii i kierunków pokrewnych program fundacji „Podróże historyczne -Wołyń” może zostać rozszerzony o kolejne cele, zgodnie z życzeniem grupy.

 

Podsumowanie

 

Podróże studyjne mają olbrzymi wpływ na przyszłe pokolenia. Umożliwiajmy więc korzystanie z takich wycieczek martyrologicznych jak największej grupie młodzieży. Ułatwiają one przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym kraju. Uczą zasad odpowiedniego zachowania się w różnych miejscach publicznych, w tym przypadku w obcym kraju i w w otoczeniu społeczeństwa ukraińskiego. Zaprocentuje to w przyszłości miłością do ojczyzny, niechęcią do wojny oraz patriotyzmem w życiu codziennym. „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – Józef Piłsudski.