Wołyński List Otwarty

w sprawie poszukiwań, ekshumacji, pochówku, i upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa w latach 1939–1947 na Polakach, mieszkających na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Żądamy

natychmiastowego rozpoczęcia na terenie Ukrainy poszukiwań, ekshumacji, pochówków i godnego upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa:

  • bez żadnych zakłamujących prawdę historyczną warunków ze strony władz ukraińskich
  • nadzoru przez władze polskie nad poszukiwaniami, ekshumacjami, ponownymi pochówkami oraz ochrony prawnej miejsc upamiętnienia
  • poszukiwań dołów i miejsc pochówku oraz przeprowadzenia ekshumacji przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN)
  • trwałego i zgodnego z prawdą historyczną upamiętnienia miejsc po ekshumacji
  • pochówków ofiar ludobójstwa bez oddzielania pochówku od pamięci o zmarłych i rzetelnej informacji historycznej, jako integralnego elementu naszej kultury europejskiej
  • doprowadzenia do trwałych poszukiwań i ekshumacji bez ograniczenia czasowego
  • odstąpienia przez władze polskie na terenie Polski, od ustanawiania, odrestaurowywania i przywracania ukraińskich grobów, pomników i upamiętnień dotyczących nacjonalistów z OUN i UPA
  • poszukiwań, ekshumacji, pochówku, i upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na koszt Ukrainy
  • prowadzenia negocjacji i ustaleń ze stroną ukraińską, zgodnie z polskim interesem narodowym
  • do uznania ukraińskiego ludobójstwa w latach 1939–1947 na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, na arenie międzynarodowej, zgodnie z Konwencją w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, uchwaloną przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 9 grudnia 1948 r.

Genocidium atrox – pojęcie użyte przez prof. Ryszarda Szawłowskiego oznacza ludobójstwo okrutne, stawiając tezę, że jest to zbrodnia gorsza od tych dokonanych przez Niemców i Sowietów na Polakach. Niech po latach zakłamania i upartego milczenia, zatriumfują prawda, sprawiedliwość i szacunek dla pamięci ofiar ludobójstwa.

Janusz Panak

Warszawa, dn. 13.12.2024 roku

Zachęcamy do pobierania, podpisywania i wysyłania „Wołyńskiego Listu Otwartego” do polityków wszystkich opcji, urzędów państwowych i do wszystkich, którzy mają wpływ na decyzje w Polsce.
Mogą także Państwo podpisany list przysłać pocztą tradycyjną na adres naszej fundacji:

Polska Fundacja Nauki, Kultury i Sztuki (PFNKIS)
Kopernika 8/18 lok. 2
00-367 Warszawa
Polska

lub skan podpisanego listu na adres poczty elektronicznej e-mail:
biuro@pfnkis.org

My przekażemy je dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *