Wychowanie patriotyczne – znicz pamięci dla Józefa Kurasia „Ognia”
Pod pięknym pomnikiem Józefa Kurasia „Ognia” i jego żołnierzy w Zakopanem, młodzi polscy patrioci z Łodzi i Londynu złożyli kwiaty i zapalili znicz pamięci od Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki.
Na szczycie pomnika widzimy wykonanego z brązu orła z rozpostartymi skrzydłami. Szponami trzyma rękojeść wystającego z kamienia miecza.
Tekst inskrypcji:
„Nie dajmy zginąć poległym” – Zbigniew Herbert
Cokół ma formę usypanych w stos różnokształtnych kamieni. Dokoła na kamiennych płytach znajdują się imiona i nazwiska poległych żołnierzy z oddziału Józefa Kurasia, walczących w latach 1943-1950.
Tekst inskrypcji:
Pamięci żołnierzy oddziałów partyzanckich Józefa Kurasia „Ognia”
poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1950
Oddali życie za niepodległość Polski i wolność człowieka
Pomnik odsłonięto 13 sierpnia 2006 roku, a w uroczystościach odsłonięcia pomnika uczestniczył prezydent RP Lech Kaczyński.
Pomnik Józefa Kurasia „Ognia” znajduje się w Zakopanem, przy ul. Kościuszki, na terenie parku im. Lecha Kaczyńskiego. Pomnik autorstwa rzeźbiarza Marka Szczepanika.






Położenie:
Pomnik Józefa Kurasia „Ognia”
Tadeusza Kościuszki, 34-500 Zakopane, Polska
(w Parku Imienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego)
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Razem z dziećmi i młodzieżą zwiedziliśmy wyremontowane niedawno Muzeum Tatrzańskie w swojej głównej siedzibie. Była to bardzo ciekawa lekcja polskiej kultury i historii dla nas i młodego pokolenia.
Współcześnie siedziba główna muzeum mieści się w Zakopanem przy ul. Krupówki 10, w budynku zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Budowa trwała od 1913 roku do roku 1924. Dwa lata wcześniej oficjalnie otwarto budynek dla zwiedzających i przeniesiono tam kolekcje. Budynek jest jedną z niewielu realizacji architektury murowanej w stylu zakopiańskim.
Oprócz tego obiektu muzeum może poszczycić się jeszcze jedenastoma filiami o bardzo zróżnicowanym zakresie tematycznym: Willa Koliba-Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Chałupa Gąsieniców Sobczaków, Dwór w Łopusznej, Galeria Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Galeria Sztuki w willi Oksza, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Zagroda Bafiów w Chochołowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze, Zagroda Sołtysów w Jurgowie.


























Położenie:
Muzeum Tatrzańskie gmach główny
Krupówki 10, 34-500 Zakopane, Polska
Godziny otwarcia:
środa – niedziela 10:00–18:00
Anna Skoczylas i Janusz Panak
Grudzień 2023