Podróże historyczne: Bitwa Warszawska 1920 roku pod Ossowem

W ramach programu fundacji „Podróże historyczne” byliśmy na jednodniowym autokarowym wyjeździe do Ossowa pod Warszawą na widowisku plenerowym: „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku” zwana „Cudem nad Wisłą” połączonym z piknikiem historycznym.

Organizatorem widowiska i pikniku był Starosta wołomiński.

15.08.2021
Łódź – Ossów – Łódź


Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-rosyjska 1919-1920)

Wojna pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki sowieckie zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi („rewolucja z zewnątrz”) rosyjskiej partii bolszewików. Wojna przez cały okres trwania toczyła się równolegle w wymiarze militarnym i bardzo silnie zaakcentowanym wymiarze politycznym.

Bitwa pod Ossowem rozegrała się 14 sierpnia 1920 r. Odbyła się ona w ramach bitwy 1. armii, której zadaniem było odeprzeć natarcia nieprzyjaciela na przedmoście do dnia 16 sierpnia tzn. do czasu kiedy wojska pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego wyruszą znad Wieprza.
Bitwa przeszła do historii jako pierwsza bitwa, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę.
Polska odniosła zwycięstwo dzięki zgodnej współpracy naczelnego dowództwa, które w czasie krytycznym dla kraju potrafiło schować urazy i osobiste niechęci.
W historii sztuki wojennej bitwa warszawska jest jednak przykładem rozstrzygającego manewru, którego efekt końcowy osiągnięty został myślą przewodnią dowódcy, rzetelną pracą sztabu oraz wysokimi umiejętnościami oficerów i żołnierzy na polu walki.

Bitwa warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą) – bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata.
Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Wspomnienie Jana Pawła II:

„ (…) Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w miesiącu sierpniu 1920 roku. (…) Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. (…) Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy (…) ”.

Najpopularniejszą nazwą batalii z 1920 r. jest w wyniku wydarzeń „Bitwa Warszawska”. Druga często używana, której autorem jest Stanisław Stroński, to „Cud nad Wisłą”. Odwołanie do cudu pochodzi od „cudu nad Marną”, którym nazwano sześć lat wcześniej słynne odrzucenie wojsk niemieckich z Paryża.

Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską w tytule swojej książki „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”.
W jednym z artykułów pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (…). Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją „ogromną porażką” swoich sił.


Informacje o podróży historycznej

Nasza grupa autokarowa ubezpieczona była umową „Umowa Ubezpieczenia NNW Grupowe” w liczbie ubezpieczonych: 63 osoby i w formie ubezpieczenia: bezimienna, Nr Polisy 25624323. Firma ubezpieczeniowa GENERALI Towarzystwo Ubezpieczeń SA z siedzibą w Warszawie.
Do Ossowa pod Warszawą zawiozła nas firma „Kik 'n’ Road” – wynajem autobusów z Rokiciny-Kolonia.
Po rekonstrukcji „Bitwy Warszawskiej”, w przerwie obiadowej zjedliśmy obiad w oddalonej o dwa kilometry restauracji „Sala u Artura” w Zielonce.


W drodze do Ossowa wszyscy uczestnicy podróży historycznej wzięli udział w quizie historycznym. Za wszystkie poprawne odpowiedzi były nagrody specjalne!

QUIZ z nagrodami „Bitwa Warszawska”

Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki (PFNKIS)

Autorzy: Anna Skoczylas i Janusz Panak

Wszystkie zwrócone i rozwiązane quizy biorą udział w losowaniu nagród!
Nie biorą udziału quizy z wszystkimi błędnymi odpowiedziami!
Zaznacz w kwadraciku jedną prawidłową odpowiedź!

  1. Jakie są polskie barwy narodowe?
    [ ] czerwono – żółte
    [ ] biało – czerwone
    [ ] niebiesko – czerwone
  2. W którym roku była „Bitwa Warszawska”?
    [ ] 1918
    [ ] 1920
    [ ] 1939
  3. Jak inaczej nazywamy „Bitwę Warszawską”?
    [ ] „Cud nad Marną”
    [ ] „Cud nad Wisłą”
    [ ] „Cud na niebie”
  4. Jak nazywał się bohaterski ksiądz biorący udział w bitwie?
    [ ] ks. Maksymilian Kolbe
    [ ] ks. Karol Wojtyła
    [ ] ks. Ignacy Skorupka
  5. Jaką pieśń śpiewano przed „Bitwą Warszawską”?
    [ ] „Warszawskie dzieci”
    [ ] „My Pierwsza Brygada”
    [ ] „Nim wstanie dzień”
  6. W jakiej wojnie stoczona została „Bitwa Warszawska”?
    [ ] Polsko-Rosyjskiej (Polsko-Bolszewickiej)?
    [ ] Wielkiej Wojnie
    [ ] II Wojnie Światowej
  7. Jakie zasługi dla przebiegu bitwy miał por. Jan Kowalewski?
    [ ] złamał szyfry Armii Czerwonej
    [ ] rozgromił pułk Armii Czerwonej
    [ ] przejął magazyny z bronią
  8. Kto był głównodowodzącym armii polskiej?
    [ ] gen. Tadeusz Rozwadowski
    [ ] Marszałek Józef Piłsudski
    [ ] gen. Józef Haller
  9. Kto był głównodowodzącym armii rosyjskiej?
    [ ] Marszałek Aleksandr Jegorow
    [ ] Marszałek Michaił Tuchaczewski
    [ ] Komisarz Józef Stalin
  10. Jak nazywał się traktat kończący wojnę Polsko-Rosyjską?
    [ ] Traktat w Kownie
    [ ] Traktat Wersalski
    [ ] Traktat Ryski
  11. Jaki był cel wojenny rosyjskich bolszewików?
    [ ] wprowadzenie komunizmu w całej Europie
    [ ] zdobycie Warszawy
    [ ] zajęcie Ossowa
  12. Co oznacza skrót RFSRR?
    [ ] Radziecka Federacyjna Socjalistyczna Republika Rosji
    [ ] Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka
    [ ] Radziecka Federacyjna Socjalistyczna Republika Rad

Podróż historyczna – wyjazd do Ossowa (2021)


Podróż historyczna – piknik historyczny w Ossowie (2021)


Podróż historyczna – Rekonstrukcja „Bitwy Warszawskiej” (2021)


Podróż historyczna – kwiaty i znicz pamięci pod pomnikiem na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r (2021)


Podróż historyczna – Dolina 96 Dębów Smoleńskich (2021)


Podróż historyczna – znicz pamięci pod pomnikiem ks. kapelana Ignacego Skorupki w Ossowie (2021)


„Rajski Ptak”

W rekonstrukcji „Bitwy Warszawskiej” brała również udział Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak”, która była także aktywna na pikniku historycznym w Ossowie i uprzyjemniała uczestnikom pikniku ten patriotyczny czas.


Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

W Ossowie powstaje obecnie Muzeum Bitwy Warszawskiej, jako filia Muzeum Wojska Polskiego. Według koncepcji MON, w centrum inwestycji powstanie ogród pamięci poległych. Nad nim, na sztucznie usypanym wzgórzu, górować będzie budynek Muzeum Wojska Polskiego. Jego integralną częścią będzie amfiteatr, z którego będzie można oglądać rekonstrukcje Bitwy Warszawskiej. Do muzeum będzie prowadzić aleja zwycięstwa. Poza tym powstaną dwa maszty – stulecia niepodległości Polski i stulecia Bitwy Warszawskiej. Na szczycie wału obronnego zostanie umieszczony taras z mapą Europy. Koncepcja podkreśla, że filia Muzeum Wojska Polskiego „wyrasta z mazowieckiego krajobrazu”. Głównym celem muzeum będzie pokazanie sensu odważnego patriotyzmu i chwały polskiego oręża. Poznamy znaczenie i przebieg 18 najważniejszej bitwy w dziejach ludzkości.
Dwa wielkie dźwigi widoczne na wielu zdjęciach z rekonstrukcji to właśnie plac budowy muzeum.


Zaproszenie na wyjazd edukacyjno-patriotyczny w ramach programu (ulotka 2021):

Anna Skoczylas i Janusz Panak, sierpień 2021 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *