Rekonstrukcja „Bitwy Warszawskiej 1920 roku” 2024 i pomnik nagrobny żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie. Petycja o usunięcie pomnika

15 sierpnia 2024 roku po raz czwarty odwiedziliśmy Ossów. Przy alejce prowadzącej na „Pole nad Długą” – miejsca rekonstrukcji historycznej Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, rozstawiliśmy nasz fundacyjny stolik promocyjny. Jak co roku piknik historyczny przyciągnął tłumy odwiedzających, całe rodziny z dziećmi, duchownych, sympatyków historii i wojskowości. Zapoznaliśmy wiele wspaniałych osób. Pan Andrzej Dębski z Sulejówka wykonuje formy do takich wspaniałych rzeźb, twórcą rzeźby jest Jacek Filc Nowakowski. Odlew wykonany jest z konglomeratu żywicy i dolomitu a pokryty farbą Goldfinger.

Rzeźba Józefa Piłsudskiego – odlew Andrzej Dębski

Andrzej Dębski
Warszawa Sulejówek
tel. +48 694 153 522
email: odlewy@ziuk.pl

Przy Muzeum Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” zawsze w rocznicę składane są wieńce i zapalane znicze.

Pomnik nagrobny żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie czyli po prostu pomnik.

Ossów słynny jest także z kompromitującego wydarzenia, jakim było postawienie ku czci czerwonoarmistów pomnika. Jego planowane na 15 sierpnia 2010 roku odsłonięcie wywołało wielkie niezadowolenie mieszkańców Ossowa i sąsiednich miejscowości, ale także różnych organizacji z całej Polski. Na uroczystość odsłonięcia miał przybyć ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, przedstawiciele miejscowych władz, wojewody mazowieckiego i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a także obecność na uroczystości zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski. Odsłonięcia nie było. Ponownie miano go odsłonić w listopadzie 2010 roku. Został odsłonięty, ale skuteczne protesty doprowadziły do tego, że odbyło się to bez udziału polityków.

Po pikniku historycznym postanowiliśmy sami przyjrzeć się temu pomnikowi, czy jeszcze jest i co naprawdę kryje. Usytuowany jest tak, że ciężko go znaleźć. Mieliśmy jednak szczęście. Szukając go bezowocnie przy ul. Matarewicza w Ossowie, zatrzymaliśmy się całkiem przypadkowo przy jednej z posesji. Wywiązała się sympatyczna rozmowa z mieszkańcem Ossowa Panem Zdzisławem Gumiennym, który nie szczędząc trudu i czasu postanowił go nam pokazać i pojechał z nami w rejon budowy nowego muzeum Bitwy Warszawskiej. Tam zapuściliśmy się w chaszcze . Z powodu budowy muzeum, koryto rzeki zostało przesunięte, mostki piesze usunięte i dojścia do pomnika obecnie nie ma, choć widać wśród zieleni wystający czubek.

Czubek pomnika żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie

Pan Zdzisław nie dał jednak za wygraną. Pojechał z nami z innej strony. Wjechaliśmy w drogę przy Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Do pomnika było już nie daleko, ale tam także nie udało nam się dojść, gdyż bobry porobiły na rzece tamy i wszystko zostało zalane.

Zdzisław Gumienny i Janusz Panak w lasach Ossowskich.

Do trzech razy sztuka. Pan Zdzisław Gumienny obiecał dotrzeć do pomnika w specjalnym gumowym obuwiu i zrobić zdjęcia stanu obecnego. Znienawidzony przez Ossowian pomnik stoi nadal, choć brakuje kilku elementów. Otacza go przyroda, która ukryła go skrzętnie, aby nie denerwował polskich patriotów. Tak wygląda obecnie. Zdjęcia wykonał i przysłał nam Pan Zdzisław Gumienny z Ossowa.

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie
Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie
Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie

Oto miejsce w którym stoi pomnik, a znajduje się właściwie na terenie gminy Zielonka, na terenie Polakowej Górki:
Koordynaty pomnika nagrobnego żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie
Zielonka, Polska
52.30760, 21.23146

Pomnik choć postawiony na mogile żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w 1920 roku powinien zostać usunięty. Przeprowadzono w tym miejscu badania archeologiczne, które wykazały, że spoczywa tam 22 żołnierzy. Po badaniach i pobraniu DNA, szczątki pochowano w kartonowych pudłach. Dlaczego nie przeniesiono ich na cmentarz? Na mogile bolszewików znajduje się krzyż prawosławny!?!? Z wielu źródeł dowiadujemy się, o odsłonięciu. Czy groby się odsłania? Czy agresorom stawia się pomnik i to w miejscu tak ważnym dla Polaków? Czemu miał on służyć? Zakłamywaniu historii i stworzeniu miejsca pamięci dla agresora? Fundatorem pomnika była Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdy przewodniczącym rady był Władysław Bartoszewski (2001–2015).

Powinna zostać wreszcie podjęta decyzja o usunięciu pomnika i przeniesieniu pośmiertnych reszek żołnierzy Armii Czerwonej na właściwy cmentarz. Ustawa IPN-u sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej też wyraźnie o tym mówi.

Apel o usunięcie pomnika

Apel o usunięcie pomnika i przeniesienie resztek pośmiertnych żołnierzy Armii Czerwonej na właściwy cmentarz można wysyłać do:

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 10
PL – 00–902 Warszawa
E-mail: listy@prezydent.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Prezes Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
PL – 00-583 Warszawa
kontakt@kprm.gov.pl
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15
PL – 00-071 Warszawa
E-mail: esp@kultura.gov.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej
Al. Niepodległości 218
PL – 00-911 Warszawa
e-mail: kontakt@mon.gov.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
al. J. Ch. Szucha 23
PL – 00-580 Warszawa
kancelaria@msz.gov.pl

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30
PL – 00-930 Warszawa
adres e-mail: kancelaria@minrol.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Stefana Batorego 5
PL – 02-591 Warszawa
e-mail: kontakt@mswia.gov.pl

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Sejmu
ul. Wiejska 4/6/8
PL – 00-902 Warszawa
Poczta elektroniczna: kontakt@senat.gov.pl

Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kancelaria Senatu
ul. Wiejska 6/8,
PL – 00-902 Warszawa
Poczta elektroniczna: kontakt@senat.gov.pl

Instytut Pamięci Narodowej
Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
ul. Janusza Kurtyki 1
PL – 02-676 Warszawa
e-mail: sekretariat.ipn@ipn.gov.pl

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
pl. Bankowy 3/5
PL – 00-950 Warszawa
Biuro Wojewody: bw@mazowieckie.pl
Wydział Spraw Obywatelskich: sekretariat-wso@mazowieckie.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
ul. Jagiellońska 26
PL – 03-719 Warszawa
urzad_marszalkowski@mazovia.pl

Apel można wysyłać według własnego uznania do innych polityków i urzędów, do czego bardzo zachęcamy.

Anna Skoczylas i Janusz Panak
sierpień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *