Poezja Rumla na II „Wieczorze Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla” w Łodzi

W czwartkowy wieczór, 11 lipca 2024, dokładnie w 81 rocznicę okrutnej śmierci Rumla i zarazem w rocznicę „Krwawej Niedzieli” 1943 roku odbył się nasz drugi „Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla” zorganizowany przez Polską Fundację Nauki, Kultury i Sztuki wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. tego dnia obchodzimy też: „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”. Spotkanie kulturalne i wydarzenie patriotyczne dla publiczności przyciągnęło sporo osób. Na spotkaniu z piękną poezją Rumla oprócz recytacji wierszy wplecionych w Jego biografię i zapoznanie publiczności z kontekstem historycznym ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej popełnionego przez Ukraińców na Polakach, przedstawiciele Polskiej Fundacji Nauki, Kultury i Sztuki odczytali ważny komunikat, o którym przeczytacie Państwo poniżej.

Nasz benefis

Pomysłodawcą i organizatorem jest Polska Fundacja Nauki, Kultury i Sztuki, a współorganizatorem naszego wydarzenia była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102. Nasza propozycja zorganizowania wspólnie z biblioteką wieczoru poezji została przyjęta przez Panią dyrektor Joannę Mądrzak z entuzjazmem. Ustalenie szczegółów dotyczących wydarzenia w bibliotece powierzone zostało Jolancie Zwierzyńskiej – specjalistce ds. promocji, która także z wielkim zaangażowaniem pomagała w organizacji wydarzenia, a na benefisie była jedną z recytatorek. Jak się okazało wybór Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi był bardzo trafny, mieliśmy oferty także kilku innych znakomitych lokalizacji. Od pierwszego kontaktu uwagę naszą zwróciła olbrzymia profesjonalność, zaangażowanie i sumienność całego zespołu biblioteki. Sama biblioteka ma też niezwykłą historię. W materiałach promocyjnych czytamy:

„WBP w Łodzi jest publiczną biblioteką o statusie naukowym. Sprawuje opiekę i nadzór merytoryczny nad siecią bibliotek samorządowych Łodzi i województwa łódzkiego. Powstała 11 października 1917 roku dzięki społecznej inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki i poparciu władz samorządowych miasta. Jej zbiory liczące obecnie ponad 755.000 jednostek w znacznej mierze zaspokajają potrzeby czytelnicze mieszkańców Łodzi, a szczególnie studentów i uczniów szkół średnich. Prowadząc różnorodne formy pracy z czytelnikami, Biblioteka spełnia ważną funkcję kulturotwórczą w regionie łódzkim. Biblioteka powstała 11 października 1917 roku dzięki społecznej inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki i poparciu władz samorządowych miasta. W latach 30-tych dla stale powiększającego się księgozbioru zaczęto szukać nowej siedziby. Jednak gmach biblioteki, w zamierzeniach – Gmach-Pomnik poświęcony Marszałkowi Piłsudskiemu, stanął na rogu ulic Gdańskiej i Kopernika dopiero w 1939 roku. Po II wojnie światowej Bibliotece Miejskiej nadano imię Ludwika Waryńskiego. W 1990 roku instytucja wróciła do dawnego patrona. Od 1 stycznia 2013 roku Biblioteka nosi nazwę: Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.”

„Wieczór Czytania Wierszy Zygmunta Jana Rumla” zaczęliśmy od przeczytania noty biograficznej Zygmunta Jana Rumla, która poprzeplatana była wierszami tego niezwykle utalentowanego poety. Rumel był nie tylko wrażliwym poetą, to także polskim bohaterem wojennym.

Przybliżyliśmy jego wiersze miłosne i romantyczne. Jest ich zaledwie kilka, ale urzekają uczuciowością, pięknem i romantyzmem. Wiążą się one z kobietami, które odegrały w jego życiu znaczącą rolę. Te kobiety to mama Janina, siostra Zofia i żona Anna, nazywana Hanią, Haniutką. A wiersze to: „Poranek”, bez tytułu – „A kiedy do Ciebie powiem”, „Sawitri” i „List”.

Opowiedzieliśmy też o przeżyciach matki Rumla, Janiny i jego żony Anny.

W drugiej części przeczytaliśmy dwa wiersze, które są niezwykle prorocze i aktualne na dzisiejsze czasy. Wiersz pod tytułem „Dziś” z roku 1933 jest etycznym rozliczeniem ludzkości, ale jakże niezwykle aktualnym. Wiersz pod tytułem „Utopia” z roku 1943 nazwany został przez Panią Ewę Kaniewską ideowym testamentem poety.

W międzyczasie usłyszeli Państwo najbardziej znany wiersz pod tytułem „Dwie matki” z 1941 roku.

Na wieczorze przybliżyliśmy poezję Zygmunta Jana Rumla, zadaliśmy też pytanie jak i dlaczego został zamordowany prezentując kontekst historyczny tamtych wojennych, strasznych czasów.

Czytali:

Poranek” – czytała Jolanta Miśkiewicz
„Dwie matki” – czytała Anna Skoczylas
Bez tytułu – A kiedy do Ciebie powiem – czytał Henryk Zasławski
„Sawitri” – czytała Elżbieta Czerwińska
„List” – czytała Mariola Stasiak
O Matce Rumla – czytała Anna Skoczylas
O żonie Rumla – czytała Anna Skoczylas
List do Anny (Haniutko) – czytał Janusz Andrzej Berner
„Dziś” – czytała Jolanta Zwierzyńska
„Utopia” – czytała Elżbieta Czerwińska
Notę biograficzną i interpretację wierszy i o poezji Rumla – czytał Janusz Panak

Po prezentacji poezji i życiorysu Zygmunta Jana Rumla miał premierę wiersz:

„Poeta nieznany – Zygmuntowi Janowi Rumlowi” , który przeczytała autorka Jolanta Miśkiewicz

Następnie odczytano kontekst historyczny „rzezi wołyńskiej” – czytał Janusz Panak

Na zakończenie benefisu, Polska Fundacja Nauki, Kultury i Sztuki przedstawiła komunikat:

Łódź, 11.07.2024
Anna Skoczylas i Janusz Panak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *